Aksidenti tragjik i përplasjes së trenave, Greqia shpall tre ditë zie për viktimat

0
131

Greqia ka shpallur tri ditë zie me flamurin në gjysmështizë duke filluar nga e mërkura pas aksidentit vdekjeprurës të trenit.

Të paktën 36 persona janë konfirmuar të vdekur deri më tani, pasi dy trena u përplasën në Greqi mbrëmjen e së martës, sipas Shërbimit Grek të Zjarrfikësve.

Procesi i identifikimit të viktimave ka filluar, tha ministri grek i Shëndetësisë Thanos Plevris herët të mërkurën.

Duke folur jashtë spitalit në Larisa, Plevris tha: “Siç e kuptoni ky është një proces i tmerrshëm për prindërit dhe të afërmit që janë këtu. Ne do t’i ndihmojmë ata sa të mundemi.”

Ai tha se kishte “disa vështirësi” në procesin e identifikimit, por shtoi se, “Të lënduarit janë në gjendje relativisht të mirë”.

Shumë liderë evropianë kanë shprehur ngushëllimet e tyre. “Lajm i tmerrshëm nga Greqia, ku një përplasje treni ka marrë dhjetëra jetë. I kam shprehur ngushëllimet e mia kryeministrit Kyriakos Mitsotakis dhe i kam uruar atij dhe popullit grek forcë të madhe në këtë kohë. Mendimet e mia janë me të gjitha viktimat dhe familjet e tyre”, shkroi në Twitter kryeministri holandez Mark Rutte.

Kryeministri belg Alexander De Croo shkroi: “Mendimet tona shkojnë te viktimat dhe të dashurit e tyre të aksidentit të tmerrshëm të trenit pranë Larisës, GreqiNë emër të qeverisë belge, i kam përcjellë ngushëllimet dhe solidaritetin tonë Kyriakos Mitsotakis”.

Ekipet e shpëtimit janë në proces të identifikimit të të vdekurve, tha zëdhënësi i Shërbimit Grek të Zjarrfikësve Vassilis Varthakogiannis në një konferencë të përditësuar, njoftoi transmetuesi publik shtetëror ERT.

Rreth 150 zjarrfikës dhe ekipe të para po punojnë në vendngjarje. Deri më tani 66 persona po trajtohen në spital, me gjashtë në terapi intensive. 

Shkruaj nje koment