Aktoria Ema Andrea, apel qytetareve te kontribuojne per mbjelljen e qiparisave ne Kampin fatekeq te Tepelenes

 

Ne nje postim ne faqen e saj ne facebook aktorja e mirenjohur Ema Andrea e cila eshte e angazhuar ne projektin e ngritjes se muzeut ne Kampin famekeq te Tepelenes ku humben jeten qindra qytetare te pafajshem te internuar aty nga Diktatura komuniste ju ben thirrje te gjithe qyetareve qe te kontribuojne per blerien e 300 qiparisave qe do simbolizojne 300  femijet e zhdukur ne kete kamp te diktatures se cmendur komuniste.

Tragjizmi i ketij kampi u be edhe me tragjik  ne historine e vet kur mendon qe midis te vdekurve ne ate kamp ishin edhe 300 femije te cileve nuk u jane gjetur as eshtrat. Ndaj, kushdo qe e ndien se duhet te jape nje kontribut modest per kete projekt te vecante dhe shume te rendesishem per memorrjen e se vertetes tragjike, eshte i mirepritur te behet pjese me kontributin e tij.

Thirrjes se aktores Ema Andrea po i bashkohet edhe redaksia e jugunews.net.

Ja postimi i aktores:

“Nje perqafim e mirenjohje per kete shembull qytetarie! Per ato nana qe vazhduan jeten me duar e shpirt te copetuar nga dashuria per atdheun e familjen!

E kaluara nuk mund të harrohet. Memoriali i atyre që nuk i mbijetuan dot tmerrit të Kampit në Tepelenë është tashmë një akt real që nuk ka kthim pas, sepse shpirtrat e tyre nuk janë më vetëm. 
Shumë qytetarë janë bashkuar me nismën e MEMO-s për të kontribuar në kujtesën e së ardhmes. Memoriali kompozohet nga një platformë paqeje dhe meditimi në të cilën gdhenden të gjithë emrat e viktimave, e rrethuar nga nje pyll qiparisësh, ku çdo qiparis përfaqëson një fëmijë që humbi jetën në këtë kamp. 
Ne e nisëm me qiparisët për shumë emra, për shumë shpirtra të bukur që prehen pa emër, për nënat që vazhduan jetën me duart e shpirtin bosh, për ato gra shqiptare që sakrifikuan deri në sublimitet nga dashuria për atdheun e familjen, për ata që rezistuan dhe që sot u lartësohet shpirti prej fisnikërisë! 
“I kisha falë persekutoret e mij, veç Shqipëria të bëhet!”

1. Gjon Radovani
2. Ema Andrea
3. Sara Kapo
4. Antonela Hako
5. Adi Hako
6. Teit Gjini
7. Albina Gjergji
8. Kozeta Kurti
9. Clinique de Paris Tiranë
10. Mand Peza
11. Marcela Lati
12. Neritan Licaj
13. Nirvana Dovana
14. Keti Koci Curani
15. Ori Kuci
16. Antoneta Ndreka
17. Majlinda Bregu
18. Milva Ekonomi
19. Abi Dodbiba
20. Albi Greva
21. Anastasi Prodani
22. Ardian Trebicka
23. Rita Gjeka
24. Alfred Rushaj
25. Ela Cenomeri
26. Jozefina Radovani
27. Silva Radovani
28. Adrian Radovani
29. Bruna Jakovi
30. Aida Tirana
31. Loreta Bega
32. Nertila Vasili
33. Balina Bodinaku
34. Enkeleda Kasa
35. Erkid Veizi
36. Eni Karagjozi
37. Lorina Maqina
38. Eda Halili Badra
39. Majlinda Miho
40. Niko Peleshi
41. Rudina Hysni Dema
42. Lek Preng Pervizi
43. Gentiana Mara Sula
44. Briken Fejzullahu
45. Briken Fejzullahu
46. Jonida Shehu
47. Xhenisa Shehu
48. Altin Basha
49. Rovena Lule Kuka
50. Iliriana Ardian Trebicka
51. Gentian Doda
52. Valentina Bonizzi & Driant Zeneli
53. Martina Banushi
54. Rina Radovani
55. Astrit Alikaj
56. Ylli Gurra
57. Abaz Hado
58. Merita Tërshana
59. Nora Kushti
60. AN-Nonim
61. Holta Koci
62. Julka Gramo
63. Orjeta Celi
64. Edmond Ulbani
65. Ermira Struga
66. Jalldis Shijaku
67. Alessandra Bertini
68. Luljeta Progni
69. Gjetë Kadeli
70. Gjetë Kadeli
71. Sokol Bushgjokaj
72. Kristale Rama
73. Ilir Meta
74. Brian J. Williams
75. Voltana Ademi
76. Emanuela Pepkola Zaimi
77. Ines Meqemeja
78. Ester Meqemeja
79. Dorina Kokona
80. Roland Bejko
81. Anila & Dukagjin Çollaku
82. Ardita Repishti

MEMO falënderon të gjithë kontribuesit e deritanishëm.

Qiparisët do të mbillen në muajin shtator, koha më e përshtatshme, në kujdesin e profesionistëve të Green Farm.

Data do të behet publike shumë shpejt.
Edhe atë ditë, do të kemi shumë miq…

Për të kontribuar për 300 qiparisët e Memorialit të fëmijëve që humbën jetën në Kampin e Tepelenës, ju lutemi të shkruani në inbox. 
Kontributi i gjithsecilit dokumentohet përmes një procesi të shpejtë dhe transparent.”

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment