Alibeaj: Krimi po sfidon shtetin, vendi i shqiponjave është shndërruar në lavatriçe të pastrimit të parave

0
38

Deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj tha ditën e sotme nga foltorja e Kuvendit se vendi i shqiponjave është shndërruar në lavatriçen e pastrimit të parave. Duke vijuar fjalën e tij,  Alibeaj tha gjithashtu se arsyeja pse sfidohet shteti nga krimi dhe oligarkia është për shkak të lidhjes së fortë e të qëndrueshme të politikës me krimin.

Çfarë europiane ka ku krimi është modeli i vetëm që i jepet shoqërisë, çfarë europiane ka kur korrupsioni është buka e përditshme e shtetit, çfarë europiane ka sot ku vendi i shqiponjave është shndërruar në lavatriçe të pastrimit të parave, çfarë europiane ka sot kur krimi është fuzizuar aq shumë saqë sfidon shtetin, çfarë europiane ka kur drejtori i Policisë shkarkohet pa motiv dhe transparencë dhe një ditë më pas ai tregon në Francë që në Shqipëri akjsionet policore dekonspirohen, çfarë europiane ka kur kullat ngrihen në mes të Tiranës dhe kryeministri çuditen pse janë pa leje.

Pse sfidohet shteti nga krimi dhe oligarkia?

Ka qenë lidhja e fortë e qëndryushem e politikës me krimin.

Provat i kemi pasur këtu. Nëse duam t’i bëjmë shërbim falmurit të BE dhe atij të Shqipërisë duhet të marrim akte civilizuese evropoiane. Një nga këto vettingu politik.

Shkruaj nje koment