Analisti amerikan: Kongresi amerikan i informuar mirë, por administrata s’e dëgjon. Shmang çdo kritikë ndaj Serbise

0
79

Analisti amerikan Daniel Serwer shprehet i bindur se kongresi i SHBA është i informuar mirë për situatën mes Kosovës dhe Serbisë, por administrata nuk e dëgjon.

Në një analizë të tij, Serwer  shkruan se administrata, e përfaqësuar në këtë rast nga

Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar, shmang çdo kritikë serioze ndaj Serbisë dhe vazhdojnë ta mbajnë Kosovën, përgjegjëse për situatën e krijuar kryesisht në Veri.

Shkrimi i plotë:  

Komisioni për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve ngriti alarmin në seancën e djeshme për situatën në Ballkan. Anëtar pas anëtari shqetësoheshin për përshkallëzimin e tensioneve etnike dhe paqëndrueshmërisë, keqbërjet ruse, ndërhyrjet kineze, dështimin e Serbisë dhe Kosovës për të zbatuar marrëveshjet, dështimin për të zbatuar vendimet e gjykatave dhe lëvizjet secesioniste në Bosnje dhe Hercegovinë, korrupsionin endemik dhe ekonomitë e flamurit. Ata mund të kenë përmendur gjithashtu rrjedhje të konsiderueshme të emigrantëve nga rajoni.

Kishte një dëshmitar të vetëm: Gabe Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar. Pavarësisht nga disponueshmëria e shumë njerëzve të besueshëm që kanë pikëpamje të kundërta, Kongresi për fat të keq ka zgjedhur që në këtë dhe në seancën e mëparshme të fundit të Senatit për Ballkanin të dëgjojë vetëm nga Administrata.  

Gabe e përmendi shpejt pranimin në BE si objektivin e SHBA-së, pa vënë në dukje kredibilitetin e zvogëluar të kësaj perspektive dhe gjasat që do të ndodhte në çdo kohë në të ardhmen e parashikueshme. Ai pohoi se marrëveshja e normalizimit ” (Ohri) e arritur në shkurt dhe aneksi i shtuar në mars janë kritike. Por ai nuk ka vërejtur se Serbia ka refuzuar t’i nënshkruajë të dyja dhe i ka shkelur shpejt.

Ai këmbënguli që Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe (ASMM) të koordinojë kulturën, arsimin dhe shërbimet publike si gur themeli.  

Gabe vuri në dukje marrëveshjen e supozuar të Kosovës dhe Serbisë për të njohur dokumentet dhe simbolet kombëtare të njëra-tjetrës. Por ai neglizhoi të theksojë se ky është një problem kryesisht në Serbi. Ai përsëriti urdhrin se Serbia nuk do të lobonte më kundër integrimit ndërkombëtar të Kosovës. Presidenti serb Vuçiq është zotuar të mos e përmbushë këtë dispozitë. Beogradi nuk e respektoi atë në Këshillin e Evropës disa ditë pas nënshkrimit të marrëveshjes.

Në Bosnje, Gabe përmendi aktivitetet anti-Dayton të Milorad Dodik. Por ai ishte në humbje për të shpjeguar se si SHBA do ta bënte Evropën të bashkohej në sanksionet kundër tij. Ai përmendi mbështetjen e tepruar në rajon në energjinë ruse. Megjithatë, ai nuk ka vërejtur se Serbia është fajtori kryesor në këtë drejtim.

Kryetari Kean (R-NJ) donte të dinte nëse SHBA do të ushtrojë presion të fortë ndaj Presidentit Vuçiç nëse Kryeministri i Kosovës vazhdon me ASMM. Gabe tha një “absolutisht” të shpejtë dhe të sigurt dhe vazhdoi të pretendonte se marrëveshja kërkon që Serbia të njohë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës. Kjo është e qartë se nuk e bën. Ai shtoi se Serbia ka pranuar që të largojë protestuesit dhe të marrë pjesë në zgjedhjet e reja për kryetarë komunash në veri të Kosovës.

Unë mendoj se kjo mund të jetë e vërtetë në kanalet diplomatike, por ku janë provat në publik? A do ta besoni këtë vetëm disa muaj pas zgjedhjeve të mbajtura sepse Beogradi ra dakord që serbët të merrnin pjesë, por ata më pas bojkotuan? Gabe vazhdoi duke thënë se ata demonstrues që sulmuan gazetarët policinë e Kosovës dhe NATO-n duhet të ndëshkohen. Ku është kërkesa publike e SHBA-së që Beogradi, i cili urdhëroi trazirat, t’ia dorëzojë sistemin e drejtësisë së Kosovës?

Sanksionet

Përfaqësuesja Wagner (R-MO) nënvizoi aktin e saj dypartiak “Përkrahja e Marrëveshjeve të Paqes të Dejtonit përmes sanksioneve”. Gabe u zotua ta mbështesë atë dhe të parandalojë që financimi të arrijë tek ata që po përpiqen të çmontojnë Bosnjën (përveç mbështetjes për EUFOR dhe HiRep). Kjo dukej serioze. Ndoshta shteti e ka kuptuar më në fund se heshtja ndaj Dodikut nuk është një strategji fituese. Kongresmenja e bëri të qartë se donte që Hungaria të lejonte sanksionet e BE-së ndaj Dodik.

Kongresmeni Titus (D-NV) u fokusua në dezinformimin rus dhe shtypin e lirë. Gabe humbi mundësinë për të përqendruar kritikat në Serbi, e cila ka parë një rënie të gjatë në lirinë e shtypit dhe një rritje dramatike të dezinformatave ruse.

Kongresmeni Huizenga (R-MI) pyeti për blerjen e armëve nga Serbia nga Kina dhe Rusia. Gabe pretendoi se Serbia kishte kufizuar blerjet e saj nga Rusia “në mënyrë të konsiderueshme” në përgjigje të kërcënimit të sanksioneve, por ka rritur prokurimin nga Kina (i cili nuk mbulohet nga sanksionet “CAATSA” në fjalë).

Një komision i informuar mirë, por administrata nuk po dëgjon

Të informuar mirë, anëtarët e Kongresit bënë pyetje të mira. Përgjigjet e administratës ishin më pak bindëse. Ata vazhdimisht shmangën çdo kritikë serioze ndaj Serbisë dhe vazhduan ta mbajnë Kosovën kryesisht, nëse jo ekskluzivisht, përgjegjëse për rrënimin aktual të trenit. Nuk kishte asnjë shenjë se Gabe po dëgjonte indikacionet e përsëritura se nevojitet një qasje më e ashpër me Serbinë.

Dy lëshime të dukshme. Gabe nuk përmendi Open Balkans, një iniciativë e Beogradit që duket se ka vdekur si një vdekje e merituar. Por idetë e këqija nuk vdesin kurrë në Ballkan. Ata kthehen si zombie për të ndjekur rajonin. Thjesht prisni disa vjet, ose ndoshta muaj. Do të kthehet, së bashku me ndarjen.

Nëse nuk e humba, Gabe gjithashtu nuk përmendi drejtorin serb të sanksionuar së fundmi të Agjencisë së Inteligjencës së Sigurisë. Askush nuk pyeti se çfarë do të bëjmë për Aleksandar Vulin. Ky ishte një lëshim fatkeq.

Shkruaj nje koment