Arrestimi i shefit të FMN-së Dominique Strauss-Kahn dhe rasti Tahiri

0
176

 

Nga/Andi Mustafaj

E mbani mend kete? Ky eshte Domonique Strauss-Kahn, ne ate kohe shefi i Fondit Monetar Nderkombetar, favoriti per tu zgjedh president i frances ne vitin 2012.

Ishte akoma ne detyre kur u arrestua dhe u nxorr publikisht ne kete foto duke u bazuar ne nje denoncim te nje pastruese te nje hoteli. Asnje prove me shume sesa rrethana e dyshime.

Prokuroria nuk gjykon pafajsin, prokuroria heton, krijon nje bindje dhe ne baze te jesah bindjeje vazhdon ose jo hetimin, kerkon arrestimin ose jo nese e quan te nevojshme.

Pra gjithe debatet qe behen ne komision dhe sulmet ndaj Prokurorise se krimeve te renda jane mese te turpshme dhe nuk me te fshehin farsen qe po luhet.

Nuk e gjykon Komisioni i mandateve fajesin e tahirit apo jo, nuk e gjykon as kryeministri e as ministri i brendhsem, nuk e gjykon as opozita dhe as opinioni.

Ditet qe i jane dhene Tahirit per tu pergatitur i kane hequr nje element te madhe surprize qe kishte ne dore Prokuroria. Deklaratat e politikaneve mbi Tahirin kane ktheyer vemendjent tutje nga fakti qe trafikantet kontrollonin Policine et ushtrin (nepermjet radareve).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here