Bejko per BYPASS-in e Gjirokastres : Qeveria te lere fodullekun dhe te bashkepunoj me UNESCO-ne

0
245

Ne nje prononcim per Fax News z.Roland Bejko ka komentuar ceshtjen e shume diskutuar te BYPASSIT te Gjirokastres si dhe kundershtimet e UNESCO-se per kete projekt. Z.Bejko eshte shprehur se qeveria duhet te lere fodullekun e arrogancen dhe te bashkepunoj me kete organizate te fuqishme nderkombtare ndryshe nuk do e kene te veshtire qe ta nxjerrin Gjirokastren jashte saj.
“Ka sensibilitet kombtar kjo çeshtje, qeveria nuk duhet te jete arrogante ne verejtjet qe ben UNESCO por duhet te bashkepunoj me te dhe nese UNESCO thote ndalni punimet , qeveria duhet te heqi dore nga fodulleku sepse nuk ka te beje me nje organizate fshati por ka te beje me UNESCO , e cila e ka fare te lehte te te nxjerri nga lista nese ti tregon arrogance . I bej thirrje drejtuesve qendrore te degjojne dhe konsultohen me UNESCO per tu bere me e mira. Gjirokastra ka nevoje per ate BYPASS mire qe u be nje projekt i tille, ne ndryshim nga ai i meparshmi qe rrezikonte edhe me teper pasi do kalonte mes oee mes qytetit por duhet gjetur koordinimi me UNESCO-n dhe ekspertet me te mire te fushes”.

Shkruaj nje koment