Berisha:Gjendja e jashtëzakonshme, si një tallje cinike e jashtëzakonshme e Edvin Mafisë!

0
48

Gjendja e jashtezakonshme, si nje tallje cinike e jashtezakonshme e Edvin Mafise!
Te dashur miq, pak dite me pare une kam postuar nje status ne te cilin e quajta si “fake” gjendjen e jashtezakonshme te Edvin Kristaq Mafise. Duke ndjekur çdo ore dhe dite situaten une mund tju them se kemi te bejme nje tallje te jashtezakonshme cinike dhe amorale te Edvin Kristaq Mafise me kete Fatkeqesi Natyrore me pasoja njerezore, sociale, ekonomike, psikologjike te pallogaritshme.
Po pse e quaj une kete gjendje si tallje te jashtezakonshme personalisht te Edvin Mafise?
Une e konsideroj nje tallje cinike gjer ne kufijte e krimit sepse deri sot, ne mbeshtetje te mijra e mijra femijeve, grave, burrave, invalideve, te moshurve te demtuar nga pasojat e termetit si dhe per mbeshtetje te makinerise njerezore, motorike, logjistike qe zbaton masat e gjendjes se jashtezakonshme nga Thesari i shtetit nuk eshte disbursuar qe nga data 27 nentor deri sot as dhe nje qindarke. Shuma e vetme e disbursuar nga thesari i shtetit eshte 7 milion leke te premten qe kaloi demshperblim per viktimat qe humben jeten nga termeti.
Nderkohe qe ne historine boterore nuk ekziston kurre nje gjendje e jashtezakoshme pa fondin financiar fillestar, qe me VKM merret nga fondi rezereve i qeverise, i cili preket vetem me VKM dhe qe perdoret per perballimin e nevojave e çdo ore dhe te perditshme qe krijohen nga gjendja e jashtezakonshme. Ne te gjitha vendimet e qeverise nuk ekziston asnje fond financiar fillestar qe diten e enjte te javes se kaluar. I diskretituar per kete qendrim cinik dhe te papergjegjshem, Edvin Kristaq Mafia shpalli ne mbledhjen e dites se enjte te narkokabinetit te tij, se caktoi 20 miliarde lek, 13 miliard nga buxheti dhe 7 nga ndihmat e huaja si fond fillestar.
Mashtrim cinik dhe i turpshem, 13 miliard lek te buxhetit duhet te votohet buxheti ne parlament, te botohet ligji ne fletore zyrtare qe ato te mund te mund te perdoren dhe ne asnje rast jo para vitit te ardhshem.
Por miq, cilat jane pasojat rrenuese te kesaj tallje cinike te jashtezakonshme ndaj te demtuarve nga termeti dhe pasojave te ketij te fundit.
1-Mijra e mijra te demtuar, me te cilet nuk ka folur njeri gjer ne kete moment.
2-mijra banesa te demtuara ne te tre prefekturat te pakontrolluara dhe pa asnje vleresim. Sepse per kontrollin e tyre duhen mobilizuar te pakten 500 eksperte dhe duhen paguar per punen dietat naften etj.
3-mungesa te jashtezakonshme ne çadra, shtroje etj etj. Sonte jane qindra e qindra familje qe flene ne çadra te improvizuara, plastmase apo çarçafesh ne oborret e shtepive te tyre sepse ato marrin çadra vetem po paten fatin tju shkoje ndonje kamere televizive dhe ti kerkojne me ze dhe figure nje çader normale kryetallesit te tyre cinik e shpirt katran.
4-Mungesa te medha si kurre ndonjehere ne ushqime dhe ndihme te tjera. Jane shperndare gjer sot vetem ndihmat bujare te solidaritetit por narkoqeveria shqiptare nuk ka blere nje qindrake ndihma per te shperndare te demtuarve dhe ndihmat e dhuruara i ka shperdoruar dhe ndare ne menyre kaotike.
5-Asnje qindarke deri sot nuk u eshte dhene hoteleve qe kane sterhuar dhe mbajne me ushqime rreth 4 mije vete.
6-Asnje qindrake nuk u eshte dhene mijra e mijra familjeve qe kane sterhuar ne banesat e tyre familje te demtuara nga termeti.
7-Per mungese mjetesh nafte etj etj, prishjet dhe veçanerisht largimi i rrenojave ecen me ritme breshke. Mjetet e ushtrise per mungese nafte nuk ndjehen gjekundi apo furnizohen me bidona.
Se fundi denoncoj kete tallje te ulet cinike te Edvin Mafise, i cili duke perfituar nga dhimbjet, lotet, emocionet e tragjedise njerezore por mjerisht edhe padijen e njerezve dhe mediave per kondicionet ligjore te Gjendjes se fatkeqesise natyrore, perpiqet te mbuloje thellimin e katastrofes se termetit nga qendrimet e tij kriminale me:
-Luften kunder portaleve armike dhe mediave jo qeveritare, sharjet ordinere te nje gojhaleje, ngritjen e kembeve si skizoid ne tavolina te huaja pune dhe
-duke zene me mbi 7 ore ne dite ekranet televizive me skeçe,teater makaber dhe hedhur valle mbi dramen njerezore me te madhe qe ka njohur Shqiperia ne 70 dekadat e fundit dhe
-emerimin si shef te gjendjes (talljes) se jashtezakonshme çuçin e Familjes, ne nje rast unik ne historine e botes qe nje minister bujqesie ngarkohet me kete detyre vetem e vetem qe te fshehe gjurmet e krimit te Edvin dhe Gjush Betonit duke futur nen rrenoja provat e krimeve te tyre monstruoze.
Miq,Edvin Mafine dhe narkoqeverine e tij gjithçka do te degradoje ne vuajtje me te madhe, vjedhje e korrupsion.
Rama ik dhe ik sa me pare eshte sot me imperative se kurre ndonjehere! sb

Shkruaj nje koment