Bundestagu rrezon farsen e 30 Qershorit si dhe ”ndryshimin e kufijeve”!

0
60

Ish kreu i diplomacise shqiptare Tritan Shehu vlereson vendimin e para pak oreve te Bundestagut gjerman cka certifikoi krizen e rende politike ne te cilen ndodhet Shqiperia.

Deformimi i thelle i demokracise shqiptare si pasoje e “grushtit te shtetit” qe prodhoi 30 qershori dhe gjendja shume e rende politike ne vend, sollen reagimin e Bundestagut gjerman i cili nuk ka harruar te godase retorika pseudo-nacionaliste e Rames dhe Thacit per ndryshimin e kufijve-shprehet Shehu.

Per zotin Shehu Shqiperia rrezikon jo vetem te ngele jashte familjes europiane, por dhe te perjetoje nje autokraci lindore per shume vite.

Keto komente zoti Shehu i ka bere ne nje status ne rrjetin social FCB.

“Krize te rende politike”, e konsideron Bundestagu sot deformimin e thelle te demokracise, qe po kalon Shqiperia.
Fatkeqesisht kushtet per vendin tone vecse shtohen, sepse edhe gjendja eshte ne perkeqesim, si pasoje e kulmimit te Grushtit te Shtetit me 30 Qershorin.
Pervec ceshtjeve dhe kushteve te tjera te renda te ngritura, me terhoqen vemendjen dy prej tyre:
—Me nje gjuhe pothuaj direkte “hidhet ne ere” farsa e 30 Qershorit, ne sinkron kjo me raportin e OSBE/ODIHR, si dhe per here te pare shkruhet qarte obsioni i perseritjes se atyre votimeve ne kushte lirie e konkurrence.
—Po keshtu per here te pare goditet ne nje dokument te nje rendesie te tille retorika pseudo nacionaliste Rama-Thaci, me skenarin e tyre te rrezikshem te ndryshimit te kufijeve.
Mbas ketij dokumenti tashme eshte e qarte se kjo krize e rende demokracie kerkon domosdoshmerisht nje kthim te “Votes se Lire” jo vetem per Parlamentin, por dhe per Qeversjen Vendore.
Pa keto hapa, te paraprira nga kushtet e domosdoshme per tu realizuar, Shqiperia rrezikon jo vetem te ngele jashte familjes sone europiane, por dhe te perjetoje nje autokraci lindore per shume vite.
Bundestagu sot ishte shume i qarte dhe ndihmues per neve.

Shkruaj nje koment