Çështja “Beleri”, Rama pranon për ‘Kathimerini’: Isha i ashpër me disa deklarata

0
63

Çështja “Beleri”, Rama pranon për ‘Kathimerini’: Isha i ashpër me disa deklarata

Kryeministri Edi Rama ka folur për çështjen “Beleri” në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” ku është pyetur për sharjet dhe ofendimet që i drejtoi kryebashkiakut të Himarës, gjatë fushatës zgjedhore të 14 majit.

Rama tha se ishte treguar i ashpër me disa deklarata që sipas tij, u nxitën nga fjalimet e Belerit që synonin të promovonin helenizimin.

Nuk besoj. Mora vesh për arrestimin e tij kur operacioni ishte në zhvillim, thirra shefin e policisë dhe e pyeta “Çfarë është kjo?” Më tha “Kemi urdhër arrestimi nga prokuroria bazuar në prova të padiskutueshme për blerje votash”. I thashë “dëgjo, mirë bën të jesh i sigurtë për këtë që po bën se mund të ketë zhvillime negative, prandaj duhet të bazohesh në prova të padiskutueshme”. Nuk kisha pjesëmarrje.

Por, si do të veprohet me çështjen Beleri? Rama ka deklaruar se në rast se pas 90 ditësh Beleri nuk betohet, do të vendoset një kryebashkiak teknik derisa të shpallen zgjedhjet e reja nga presidenti.

Shkruaj nje koment