COVID -19/ Mbi 3 milion të infektuar, 211 mijë viktima dhe 922 mijë të shëruar

0
166

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 3 milion, përkatësisht 3,065,244 sipas Ëorldometers.
Ndërkohë numri i viktimave ka arritur në 211,639.
Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 56,803 viktima, ndërsa pas saj radhiten Italia me 26,977 viktima, Spanja me 23,521, Franca me 23,293 dhe Britania me 21,092.
Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri total i vdekjeve është 4,633.
Në Shqipëri janë shënuar 29 viktima dhe janë infektuar 736 persona.
Pas shfaqjes në Ëuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, pandemia Covid-19 është përhapur në gjithë botën. Deri më tani, 922,885 të infektuar e kanë mposhtur sëmundjen, kurse aktualisht ka mbi 1,9 milion raste aktive që presin të shërohen.

Shkruaj nje koment