Covid/ MSH: Shënohet viktima e parë pas disa javësh, rriten sërish rastet e reja në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 3,753 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 149 qytetarë, në këto bashki: 57 raste në Tiranë, 15 raste në Shkodër, 7 raste në Kavajë, Vlore, 6 raste në Durrës, 5 raste në Lushnje, Pukë, Gjirokastër, Kuçovë, 4 raste në Fier, Lezhë, Sarandë, 3 raste në Krujë, Berat, Pogradec, 2 raste në Kurbin, Elbasan, Mat, Përmet, 1 rast në Has, Tepelenë, Vau i Dejës, Divjakë, Malësi e Madhe, Himarë, Peqin, Konispol.

Aktualisht janë 763 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 27 pacientë.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një 76 -vjeçare nga Tirana. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerës.

Janë shëruar 27 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,370 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (06 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         149

Të shëruar në 24 orë       27

Të shtruar në spitale       27

Humbje jete në 24 orë     1

Testime ditore                 3,753

Testime totale             922,100

Raste pozitive             133,591

Raste të shëruara       130,370

Raste Aktive                      763

Humbje jete                    2,458

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             288

Shkodër          110

Elbasan           80

Vlorë               69

Fier                  47

Berat               46

Lezhë              40

Durrës             30

Kukës              20

Korçë               15

Gjirokastër        15

Dibër                 3

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment