Cristiano Ronaldo zgjidhet Lojtari i Vitit i Manchester United

0
12

Cristiano Ronaldo është zgjedhur Lojtari i Vitit i Manchester United për herë të katërt rekord pas një sezoni produktiv në klub.

Portugezi u kthye në Old Trafford në shtator kur debutoi menjwherw me dy gola dytë kundër Newcastle United. Ai vazhdoi të shënonte 18 gola në Premier League këtë sezon, një shifër që vetëm Mohamed Salah dhe Son Heung-min, të cilët të dy luajtën pesë ndeshje më shumë, mund të ishin më të mirë.

Ronaldo shënoi 24 gola në 38 paraqitje për United në të gjitha kompeticionet, duke përfshirë hat-trick-et kundër Tottenham dhe Norwich City në ligë.

Pasi fitoi pesë çmime Lojtari i Muajit në United sezonin e kaluar, 37-vjeçari u kurorëzua Lojtari i Vitit i klubit të shtunën, duke barazuar numrin prej katër fitoreve të David de Gea.

Çmimi votohet nga tifozët, ndërsa çmimi Lojtari i Vitit i Lojtarëve, i fituar nga De Gea në fillim të kësaj jave, vendoset nga lojtarët e United.

Ronaldo u emërua më parë Lojtari i Vitit i United në 2003-04, 2006-07 dhe 2007-08, përpara se të kalonte nëntë vjet me Real Madridin dhe tre sezone në Juventus.

Shkruaj nje koment