Del ne ankand jahti i oligarkut rus

0
119

Nje super jaht 163 metra i gjate dhe qe kap nje shifer prej 200 milione dollaresh, me pronar Viktor Medvedchuk, nje oligark dhe mik i ngushte i Vladimir Putin, ndaj te cilit jane vendosur sanksione, do te dale ne ankand, pas bllokimit te tij ne brigjet kroate. Qeveria ukrainase deklaroi se gjykata kroate vendosi qe jahti luksoz te transferohet ne Agjencine Ukrainase te Menaxhimit dhe Pervetesimit te Aseteve. Por kush eshte Viktor Medvedchuk? Medvedchuk, 68 vjec, nje politikan ukrainas pro-rus, u arrestua ne muajin prill te ketij viti ne Ukraine, ndersa u kembye me Rusine pak kohe me vone me nje te burgosur ukrainas. Ndersa Putin eshte nuni i vajzes se tij, Daria.

Shkruaj nje koment