Dendias i drejtohet BE-së, Mitsotakis mesazh Ramës pas arrestimit të Belerit: Detyrim të garantoni zgjedhje të lira

0
118

Kyriakos Mitsotakis ka komentuar rastin e arrestimit të kandidatit për kryetar të komunës së Heimarrës, Freddy Beleris, nga Lesvos.

“Më lejoni këtu të hap një parantezë dhe të them diçka për një ngjarje jashtëzakonisht të pakëndshme që ndodhi në Shqipërinë fqinje, mëngjesin e sotëm, ku fatkeqësisht u arrestua kandidati për kryetar të Bashkisë Heimarra dhe anëtari i Minoritetit Kombëtar grek, Fredi Beleris”, tha fillimisht.

“Dua që këtu nga Lesbos t’i dërgoj një mesazh mikut tim, Shqipërisë. Zbritje për sundimin e ligjit dhe mbrojtjen e të drejtave të pakicës kombëtare greke, Greqia nuk do të pranojë”, shtoi Mitsotakis.

“Nëse Shqipëria dëshiron të afrohet me Bashkimin Evropian, ka detyrimin të sigurojë zgjedhje të lira dhe të ndershme bashkiake dhe të lirojë menjëherë ata që ka burgosur, në mënyrë që ata të marrin pjesë në procesin zgjedhor”, vuri në dukje kryeministri grek.

Për këtë çështje ka reaguar gjithashtu dhe Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias. Nëpërmjet një postimi në “Twtter”, ai bëri me dije se ka informuar përfaqësuesi e lartë të Bashkimit Evropian, Joseph Borell për këtë arrestim.

“Arrestimi, dy ditë para zgjedhjeve, i anëtarit të minoritetit grek, Fredis Beleris, kandidat për kryetar bashkie në Heimarra të Shqipërisë, si dhe një tjetër grek, përbën një skandal nëse nuk ka prova të pakundërshtueshme. Unë kam njoftuar tashmë Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për këtë Josep Borrell dhe ministrin e Jashtëm suedez TobiasBillstrom që ushtron Presidencën.”, shkruan Dendias.

Shkruaj nje koment