…dhe arbirtrat nuk kane te sosur…

0
163

…dhe arbirtrat nuk kane te sosur… Eshte pikerisht keshtu, ku arbirtrimet skandaloze nuk kane te sosur per gjirokastritet. Eshte e disajta ndeshje , qe “sponzorizues” faktik te rezutateve negative per Luftetarin behen gjyqtaret. Eshte e disajta ndeshje, qe gjyqtaret pamvaresisht se ndodhen shume prane aksioneve ose situatave ku faulli ja ben “muuu”, ata nuk kane as sy dhe as mendje qe te shohin dhe te vendosin drejtesisht. Duhet theksuar se ne nje kampionat me 10 skuadra sic eshte Superliga Shqiptare, cdo ndeshje eshte nje finale, ku piket e marra te cojne ne europe, ndersa piket e lena te cojne ne kategorine e me poshtme. Pjesa e pare e ndeshjes u mbyll ne barazim, ku fillimisht Partizani shenon ne minuten e 21, pamvaresisht se sulmuesi Bardhi shtyu portierin Ruci, ishte vemendja e sulmuesit Mensah dhe pavemendja e gjyqtarit Cjapi, qe te kuqte te kalonin ne avantazh 1-0. Me pas ne minuten e 40 nje aksioni me 2 pasime i portierit Ruci drejt Radovic, ky i fundit nxjerr Shkurtaj ne pozicion te paster dhe gol barazim ne 1-1. Ne te dyten pjese Partizani kalon ne avantazh me anen e Telushit ne minuten e 56 i cili godet sakte nga pika e penalltise duke e cuar rezultatin ne 2-1. Pas javes se 9, jave qe mbyll fazen e pare te superliges, Luftetari gjendet ne vendin e parafundit me 6 pike. Javen e ardhshme e cila perkon me javen e pare te fazes se dyte, gjirokastritet do te udhetojne perseri jashte Gjirokastres duke qene mysafire te krutaneve te Kastriotit.