Ditëlindja e Nënë Terezës, dedikimi i ish deputetit Shehu per të

0
45

Sot eshte ditelindja e Nene Terezes, krenarise se shqiptareve dhe humanistes qe gjithe jeten e saj i’a kushtoi mbeshtetjes ndaj te vobekteve.

Ish deputeti i PD per Qarkun e Gjirokastres Tritan Shehu, ka nje dedikim me rastin e lindjes se te Shenjtes Nene Terezes se Kalkutes. Ne postimin e tij ne rrjetin social FCB, zoti Shehu e vlereson Nene Terezen si personalitetin me te madh te shqiptareve ne epoken moderne te historise sone.

Postimi i plote ne FCB i zotit Shehu.

Ne kete pervjetor te lindjes se te Shenjtes Nene Tereza veshtire se mund te mos ndjesh jo thejsht admirim per vepren Madhore te Saj, por edhe nje krenari te pa kufishme per qenien bashkekombas me Ate grua simbol vlerash e shpresash per te gjithe njerezimin.
Pa asnje dyshim Ajo eshte personaliteti me i madh i kombit tone, ne Epoken Moderne te Historise sone.
Skenderbeu dhe Ajo perbejne nje binom te zgjatur ne shekuj, por qe na lidh e na jep neve nje vend te nderuar ne historine europiane e ate boterore, qe tregon sa shume mund te bejne shqiptaret jo vetem per Kombin tone, jo vetem per Europen, por dhe per thelbin njerrezor e dinjitetin e cdo individi, kudo ku ai jeton.

Shkruaj nje koment