Emigrimi masiv, ish-presidenti i PE: Qeveria shqiptare të fokusohet te punësimi i të rinjve

0
109

Ish-presidenti i i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, ka folur për mediat pas nëj vizite në Shqipëri.

Schulz u fokusua te emgrimi masiv i të rinjve jashtë Shqipërisë. Teksa vuri në dukje largimin drejt vendeve evropiane dhe Britanisë së Madhe, Schulz tha se qeveria duhet të punojë për t’u fokusuar tre punësimi i të rinjve.

“Unë kam ardhur mbrëmë në Tiranë, kam ardhur ktu për një vizitë të shkurtër. Kam takuar kryeministrin Edi Rama dhe Damian Gjiknurin. Vlerësoj shumë punën e bërë në Shqipëri, zhvillimet politike dhe ato të lidhura me Bashkimin Evropian.

Kjo është një pyetje shumë e rëndësishme, e rëndësishme është që qeveria ka bërë një punë shumë të mirë, por duhet të fokusohet tek punësimi i të rinjve”, tha Shulz. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here