Filozofia e Rames eshte autokracia!

0
106

Nga Tritan Shehu ish-minister i jashtem i Shqiperise
Destinacioni i tij eshte pseudo demokracia lindore, izolimi!
Kudo ku ai ose anturazhi i tij shkon keto dite ne kete ”fushate”, vecse flitet me “triumf” per “fundin e opozites”, qe nuk do ta kemi me “neper kembe”, qe opozita do “shkoje ne shtepi”, etj, te shoqeruara keto me nje fjalor urrejtje patologjike e denigrimi per ate.
Turp i vertete ky, nje mentalitet despotizmi Lindor, i pa pajtueshem per demokracite Perendimore, qe ne realitet eshte dhe “karburanti ideologjik” i kesaj Rilindje, i prezantuar nga nje Kryeminister.
Deshmi kjo e rrezikut ekstrem qe po kalon demokracia jone, e lindur me dhjetor te 1990-tes, ne keto periudha agresioni ekstrem mbi ate.
Shqiperia eshte afer vendosjes se nje autokracise tipike Lindore prej ku kjo Rilindja frymezohet, mbeshtetet e ku aspiron te na coje te izoluar.
Por shqiptaret jane te vendosur te mos izolohen me larg Perendimit, sic ndodhi gjate Perandorive Otomane e asaj Komuniste.
Eshte koha per veprim, neser mund te jete shume vone e me veshtire per te rilindur pluralizmin e vertete Perendimor ne Shqiperi.

Fotografia e Tritan Shehu
Fotografia e Tritan Shehu

Shkruaj nje koment