Fundjava sjell Qilim Fest ne Gjirokaster

0
211

Qilim fest ka gjalleruar pazarin e Gjirokastres mbremjen e djeshme. Qilimat e gurte jane mbuluar nga shtrojat e endura nder vite nga mjeshtret e tezgjahut te cilat kane risjelle ne memorie traditen shume vjecare te endjes dhe punimit te qilimave
Sinkron artizanet tre sinkronet e para
Kjo tradite eshte pelqyer mjaft edhe nga vizitoret te cilen ne Shqiperi dhe Gjirokaster kane gjetur nje atmosfere qe i ben te rikthehen serish.

Mysafire ne Gjirokaster dje kane qene edhe ministrat e turizmit dhe kultures te Kosoves dhe Maqedonise se veriut te cilet jane pritur nga Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro si dhe kreu i bashkise Flamur Golemi. Ata kane shprehur kenaqesine per viziten dhe kane theksuar rendesine e bashkepunimit

Nata e djeshme eshte permbyllur me nje larmi koncertesh ne te gjitha rrugicat e pazarit.

Shkruaj nje koment