Gjashtë vende, përfshirë Shqipërinë akuzojnë Rusinë për krime lufte në Ukrainë

0
73

Rusia është akuzuar nga Britania e Madhe, SHBA, Franca, Shqipëria, Irlanda dhe Norvegjia për krime lufte në Ukrainë, pasi Parisi pretendonte se Vladimir Putin deklaronte se ishte i interesuar të negocionte një marrëveshje paqeje, raporton The Guardian.

Gjashtë vendet sfiduan Rusinë përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa sekretarja e jashtme britanike, Liz Truss, tha se tani kishte “prova shumë të forta” të krimeve të luftës që po kryheshin nga forcat ruse.

“Vladimir Putin është pas tyre,” tha Truss.

Në fund të fundit, është çështje e gjykatës penale ndërkombëtare që të vendosë se kush është apo jo kriminel lufte dhe ne të sjellim provat.

Punonjësit e shpëtimit vazhduan këtë mbrëmje të kërkojnë nëpër rrënojat për të mbijetuar nga një sulm ajror rus në një teatër në qytetin e rrethuar ukrainas të Mariupolit, ku qindra njerëz ishin strehuar.

Zyrtarët thanë se më shumë se 20 njerëz u vranë dhe 25 u plagosën në një sulm ajror në një shkollë dhe qendër komunitare në Merefa, afër qytetit verilindor të Kharkiv, në orët e para të mëngjesit të së enjtes.

Oleksii Reznikov, ministri i mbrojtjes i Ukrainës, e përshkroi pilotin që bombardoi teatrin në Mariupol si një përbindësh. Fjala “fëmijë” ishte pikturuar me alfabet të madh rus në tokë jashtë ndërtesës së teatrit me çati të kuqe për të paralajmëruar avionët luftarakë.

Shkruaj nje koment