Holanda do t’i jape Ukraines edhe 110 mln euro per restaurimin e sistemit energjitik

0
132

Holanda do t’i jape Ukraines 110 milione euro shtese per te ndihmuar ne furnizimin me energji kete dimer. Lajmin e beri te ditur Ministrja holandeze per Tregtine e Jashtme dhe Bashkepunimin per Zhvillim,Liesje Schreinemacher,e cila paralajmeroi se Ukraina po pergatitet per nje dimer te ashper,ku gjysma e sistemeve te furnizimit me energji jane shkaterruar. Ne kete kontekst,ministrja holandeze u shpreh se ukrainasit do te perballen me kushte rraskapitese ne muajt e ardhshem. Holanda gjithashtu synon te dergoje 50 deri ne 100 personel ushtarak per te marre pjese ne misionin e BE-se per te trajnuar ushtrine ukrainase.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here