Indianët “i rrëmbejnë” vendin shqiptarëve, bëhen kombësia më e madhe e emigrantëve në Britani

0
171

Indianët kanë kaluar shqiptarët për t’u bërë kontigjenti i dytë më i madh që kalon Kanalin e La Manshit me gomone, sipas të dhënave të Home Office.

Siç raporton “The Telegraph”, ekspertët e imigracionit besojnë se indianët që kërkojnë të jetojnë dhe punojnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht po synojnë kalimet përmes Kanalit.

Në tre muajt e parë të këtij viti, 675 migrantë indianë u zbuluan duke kaluar Kanalin Anglez me gomone, i dyti pas 909 afganëve, të cilët agjencitë thonë se janë kryesisht azilkërkues që ikin nga talebanët.

Numri i shqiptarëve ra në vetëm 29 nga janari deri në fund të marsit, një rënie që i atribuohet pakësimit të tyre tradicional gjatë dimrit dhe futjes së qeverisë drejt dëbimeve të shpejta. Vitin e kaluar, shqiptarët ishin kombësia më e madhe me 12,301 që kaluan Kanalin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here