Ish kryediplomati Tritan Shehu, komenton rezultatet e fundit të takimit Bushati-Kotzias

0
122

Ish kryediplomati shqiptar Tritan Shehu, komenton takimin e fundit mes drejtuesve të diplomacisë shqiptare dhe asaj greke të zhvilluar dy ditët e fundit në Korcë.

Zoti Shehu është shprehur se politikat aventureske të Rilindjes e kanë larguar mjaft vendin nga roli i rëndësishëm që kishte pesë vjet më parë.

Deputeti demokrat i Gjirokastrës, uron që e ardhmja e raporteve mes dy vendeve të jetë produktive në dobi të të dy palëve dhe me karakter reciprok.

 Statusi i plotë i zotit Tritan Shehu në FCB.

“DY HERE U MBARS MALI, NE KRETE E NE KORCE DHE NUK POLLI AS EDHE NJE MI”

Sic ishte parashikuar fatkeqesisht asgje konkrete dhe e rendesishme mbas bisedimeve Kotzias-Bushati.

Pa u larguar nga aventurizmi politik edhe ne diplomaci, pa u bere te besueshem per partneret, nuk mund te arrihen mareveshje te rendesishme, jo vetem me Greqine, por me secilin nga ata.

Sado te tentosh te “Gelltisesh ate qe ke nxjerre” ne menyre spekullative, nuk arrin dot lehte e ne kohe te shkurter te kthehesh ne faktor te rendesishem tashme.

Fatkeqesisht politikat, se paku aventureske te Rilindjes, e kane larguar Shqiperine nga ai rol i saj shume i rendesishem per ne e per Rajonin, i humbur mbas vitit 2013.

Le te shpresojme e punojme per kohe me te mira e produktive.

Shkruaj nje koment