Ja skema dhe skandali i manipulimit te votave ne Bashkine Gjirokaster. (Pjesa 2)

0
50

Diten e djeshme Jugunews.net publikoi nje denoncim te gazetarit te mirenjohur investigativ Telnis Skuqi ku nje drejtues i larte i PS Gjirokaster i penduar, denoncoi krimin elektoral te paprecedente te ndodhur ndonjehere ne historine e votimeve shqiptare. Me deshmi autentike opinioni publik do njifet me nje fakt trondites se Rilindja e Edi Rames kur voton i vetem edhe kur mjafton vetem vota jote per tu shpallur fitues, ata perseri do te vjedhin vota. Vesi me sa duket ne rastin e tyre dilka me shpirtin bashke.

Sipas deshmise kupola drejtuese e PS ne Gjirokaster kishte organizuar nje skeme “lufte” per te rrembyer vota, per te mbushur kutite, per te fallcifikuar rezultatin, per te realizuar dhe tejkaluar planin e paracaktuar nga kandidati per kryetar bashkie Flamur Golemi dhe dy deputetet e qarkut, Bledi Cuci minister i qeverise Rama dhe Mirela Kumbaro ish ministre.

Po per cfare i zuri tahmaja e madhe socialistet e Gjirokastres per te mbushur kutite?

Se pari, per te tejkaluar rezultatin e 2017-es e per ti dhene mesazhin publikut qe populli vdes per ta dhe eshte i kenaqur nga qeverisja socialiste ne pushtet, ndryshe nga c’thone “gojet e liga” te opozites.

Se dyti, per te qene ne rregull me Shefin e Madh para te cilit kishin marre angazhimin se rezultati do te ishte edhe me i larte se ne 2017 ne Qarkun e Gjirokastres ku kandidatet e Cucit dhe Mireles jane vertet zgjedhjet e duhura e qe populli i do shume, por edhe per ata te dy popullit te Gjirokastres i bie te fiket nga lumturia kur i shikon, degjon dhe prek. E nese rezultati do kishte qene ai i verteti, reali, me gjase edhe kata te dy te deleguarit nga qendra ne qarkun e Gjirokastres do ti pinte pisua -sic thuhet rendom aty, pra, do kishin fatin e Ditmirit, Gjylametit dhe Nikolles qe Vellai i Madh i turperoi ne sy te te gjitheve duke i fshire nga lista e te ngarkuarve si drejtues qarqesh. Vellait te Madh, ose Shefit te Madh i duhej nje rezultat ne shifra me i larte ne raport me 2017 se edhe ky duhet tu thoshte shqiptareve e nderkombetareve se pas ketyre votimeve ishte edhe me luan se me pare, me i forte se kurre, dhe me i suksesshmi ne qeverisje ne keto 28 vjet “demokraci”.

Por, ja qe ka edhe qytetare te denje ky vend qe gjumi nuk i ze kur shbehet raporti i drejte i ndergjegjes me zotin. E falenderojme kete qytetar te mire, i cili nuk ka pse te ndihet aspak tradhetar, perkundrazi,duhet te ndihet i tradhetuar nga shefat e tij te cilet tradhetuan dhe besimin e socialisteve te ndershem, te qytetareve shqiptare qe i mbeshteten gjithe keto vite, tradhetuan dhe vrane endrat dhe shpresat e gjithsekujt qe besonte se ky vend mund te behej dhe te integrohej si fqinjet tane ne Evrope.

Tani eshte rradha e prokurorise te zbardhe te verteten. Aty jane emrat, numerat e telefonave, dhe lista e zgjedhesve ne KQZ. Te gjitha mund te verifikohen nese do kete vullnet nga “drejtesia dhe prokuroria qe duam” .

Eshte rasti qe qytetareve tu deshmohet se reforma ne drejtesi nuk eshte thjesht retorike, por realitet.

Game Ower!

Ja tabulatet e zbardhura dhe skema e protagonisteve kryesore te ketij krimi elektoral:

Tabulati i zbardhur Ora 15:56

Numri i celularit: +355692501461 (Ilir Daci)

Deri tanin 4249 (QV) kan votuar 169 persona

Ora 16:04

Numri i celularit: +355692154739

4244 dhe 4244/1 (QV) 270 votues

Ora 16:04

Numri i celularit: +355695374378 4245, 183 votues.

Genti (Gentian) Llogo (Kryetari PS- qytetit) Kryetareve te os-ve!

“Ne keto ore te mbetura, per te arritur dhe tejkaluar votat e socialisteve. (Ky është urdhëri që të zbatohen udhëzimi i kandidatit për të nisur operacionin për të shtuar vota)

Komunikimi

Ora 16:32 Albert Sufati

Ok

Ora 16:32

Genti (Gentian) Llogo (Kryetari qytetit të PS)

Nxitoni.

Ora 16:33

Bledi (Bledar Kaci Kryetari i PS rrethit)

” Ndiqni udhëzimin …Bledi (Bledar) Kaci.

Rrisni vigjilencen pranë QV. Therrisni anetarët (Grupin që do të zbatonte udhëzimet e kandidatit) të jenë pranë ccdo QV. Trimë tash jeni super të mbrojmë arritjet tona, me qetësi dhe gjeri sa të mbyllet procesi (19:00)

Ora 18:18

Numri i celularit: +355695767504 (Olsi raporton pas janë hedhur vota)

4250 (QV), 200 votues kaloi 2017.

Ora 18:31

Numri i celularit: +355684040010

” Bravo Universiteti”

Ora 18:37

Numri i celularit: +355694444665

“4244 dhe 4244/1 tejkaloj 2017”

Ora 18:42

Ylli Toti

“Os 4238/1 hariti (arriti) 200 vota plus 60 vota nga 2017” (Kjo nënkupton se brenda 40 minutave janë hedhur në kutinë e votimit 200 vota për të tejkaluar 60 vota nga 2017)

Ora 18:43

Flamur Golemi (Kandidati për Bashkinë e Gjirokastrës)

“Votimi mbyllet në 19:00. Ndërkohë vetëm ata që janë brenda (e ka fjalën për njerëzit që do te hidhnin votat) te vendosin per te teperta”.
Shkruaj nje koment