Kakavija ne kolaps, qeveria shqiptare fle gjume

Prej gati 24 oresh po regjistrohen radhe kilometrike ne doganen e Kakavijes.Shkak per kete behet marrja e tamponeve nga pala greke por jo vetem.Prej disa oresh tashme pala greke ka pezulluar perkohesisht punen duke mbyllur sportelet kjo pasi fluksi ka qene i madh . Teksa qytetare te ndryshem jane detyruar te kalojne naten ne Kakavi apo ne keto temperatura te larta te dites se sotme , shteti shqiptar fle gjume. Prej ministrise kukull te qeverise Rama nuk ka asnje reagim .Prej ditesh Greqia ka vendosur si mase per parandalimin e perhapjes se Covid 19 mbylljen e kufirit gjate ores 22:00 deri ne oren 6:00 dhe kryerjen e tamponeve per cdo udhetar i cili duhet te jete i pajisur me dokumentacionin grek pasi ne te kundert nuk lejohet te kaloje. Kjo gje ka shkaktuar anomali dhe radhe kilometrike te papara ndonjehere. Te shumte jane qytetaret te cilet u duhet te udhetojne drejt shtetit fqinj per shkak te aktiviteteve te tyre apo te tjere qe jetojne aty ndersa e kane te pamundur tashme te shkojne.Mbyllja e kufijve per shqiptaret eshte nje goditje e forte per ekonomine pasi nje pjese e mire e shqiptareve punojne dhe jetojne aty. Qeveria shqiptare nuk po merr asnje veprim lidhur me kete gjendje , ndersa synimi i kryeministrit aktual nuk eshte gje tjeter vecse izolimi i shqiptareve.Nga te gjithe vendet e botes Shqiperia rezultoi me numrin me te ulet te te prekurve nga Covid 19 por kjo gje nuk ia ka vlejtur pasi pavaresisht kesaj Shqiperia eshte vendi i cili u penalizua i pari nga BE duke i lene kufijte mbyllur , dhe kjo per nje arsye te qarte , pasi Shqiperia nuk ka nje qeveri normale ,ka vetem ne krye persona te papergjegjshem te cileve nuk u intereson cfare ndodhe me kete popull dhe nje ekonomie qe po con drejt humneres qindra familje .

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment