Kancelari gjerman thirrje BE-së: Është koha për bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë dhe RMV

Çelja e negociatave për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, ka mbetur ende pezull. Ndërkombëtarët i kanë bërë thirrje BE-së, të nisë sa më shpejt bisedimet.

Thirrje ka bërë edhe kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili ka kërkuar që bisedimet për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut të fillojnë pasi çdo vonesë do ta bëjë Ballkanin Perëndimor të prekshëm ndaj ndikimit të jashtëm, raporton Reuters.

“Është e qartë si për Gjermaninë ashtu edhe për Suedinë se BE-ja duhet të vazhdojë me reformat institucionale për ta bërë veten të aftë për zgjerim,” tha Scholz në një konferencë shtypi pas takimit me kryeministren suedeze Magdalena Andersson.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment