Kaosi në SHBA, vendoset në lëvizje Garda Kombëtare për të marrë kontrollin e Kongresit

0
125

Garda Kombëtare është mobilizuar për të parandaluar kaosin që po ndodh brenda Kongresit në SHBA, ku pritej që të certifikohej fitorja e Joe Biden.
Mbështetësit e Trump u futën brenda Kongresit duke marrë përpara gjithçka kishte, thyer dhe shkatërruar, ndërsa pati edhe të shtëna me armë. Një grua raportohet e plagosur.
Një zyrtar i ushtrisë tha se guvernatori i Virxhinias dërgoi anëtarët e Gardës së bashku me trupa shtesë për të shuar dhunën.
Zyrtarët e Pentagonit nuk e kanë preferuar një lëvizje të tillë për të shmangur spektrin e një ushtrie duke luftuar protestat zgjedhore, por situata është e paprecedent.

Shkruaj nje koment