Kapet italiani me euro të padeklaruara në Kakavije

0
204

Një italian kapet në Kakavije duke mos deklaruar një sasi të konsiderueshme eurosh në territorin shqiptar. Roberto Ghini 56 vjecar, ka refuzuar të deklarojë sasinë e eurove që dispononte teksa tentoi të hynte në territorin grek. Ngjarja ka ndodhur mesditën e të enjtes kur italiani me profesion inxhinier, gjatë udhëtimit të tij me mjetin e vet, refuzoi të deklaronte sasinë e eurove që kishte fshehur në mjet. Policët kontrollorë në Kakavije, pasi i kanë vendosur vulën dalëse në pasaportë, kanë ushtruar kontroll fizik rutinor në automjet dhe aty kanë zbuluar prezencën e një sasie të madhe eurosh të fshehura në në një cante poshtë sediljes. Kontrollorët dyshuan fillimisht se canta e fshehur mund të kishte qenë me drogë, por kur kanë parë se brenda saj kishte prerje kartmonedhash 500, 200 dhe 50 eurosh, e kanë pyetur italianin përse nuk e kishte deklaruar këtë sasi të hollash. Ai u justifikua se nuk kishte dijeni që duhen deklaruar të hollat kur braktis një shtet dhe shkon në zonën e BE sic është Greqia. Kur i është bërë e qartë se nga 5000 euro e lart duhet të deklarohen të hollat, ai është justifikuar se prezenca e eurove në mjet, nuk kishte për qëllim fshehjen por blerjen e një autoveture në Greqi e më pas largimin drejt Italisë me automjetin e blerë, përmes portit të Igumenicës. Ky justifikim nuk i ka mbushur mendjen policëve kontrollorë të cilët e kanë shoqëruar për në Komisariatin e Policisë së Gjirokastrës ku do të procedohet në gjendje të lirë për veprën penale të mos-deklarimit në kufi të të hollave dhe sendeve me vlerë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here