Konfirmohen 538 raste të reja me Covid-19 dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit

0
105

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë konfirmuar 538 raste të reja me Covid-19, nga 2276 testime të kryera. Ndërsa, ministria e Shëndetësisë, në raportimin ditor të rasteve njofton po ashtu se si pasojë e koronavirusit e kanë humbur jetën tetë persona.
Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
192 raste në Tiranë, 45 raste në Shkodër, 38 raste në Durrës, 22 raste në Kavajë, 21 raste në Fier, 18 raste Berat, 17 raste në Elbasan dhe Lezhë, 15 raste në Sarandë, 14 raste në Korçë, 13 raste në Lushnje, 12 raste në Mat, 11 raste në Vlorë, 9 raste në Përmet, Krujë, Kukës, Mallakastër, 8 raste në Gjirokastër, 7 raste në Kurbin dhe Tropojë, 5 raste në Pogradec, Skrapar, Peqin, 4 raste në Devoll, Librazhd, 3 raste në Tepelenë she Has, 2 raste në Delvinë, Fushë- Arrez, Dibër dhe Gramsh, 1 rast ne Pukë, Mirditë, Ura-Vajgurore, Vau Dejës, Belsh, Malësi e Madhe, Kuçovë, Cërrik.
Po ashtu, në 24 orët e fundit janë shëruar 405 qytetarë, duke e çuar numrin total të të shëruarve në 27.831 që nga fillimi i epidemisë.
Numri i të shtruarve në spitale, sipas MSH vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 376 pacientë, 30 në terapi intensive nga të cilët 10 pacientë janë të intubuar.
Sa i përket rasteve fatale, nuk kanë mundur t’i shpëtojnë sëmundjes 7 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Librazhi të moshave 58-85 vjeç.
COVID-19 – Statistika (19 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 538
Të shëruar në 24 orë 405
Të shtruar në spitale 376
Humbje jete në 24 orë 8
Testime ditore 2276
Testime totale 236,788
Raste pozitive 52,542
Raste të shëruara 27.831
Raste Aktive 23.637
Humbje jete 1074
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 12698
Fier 1725
Durrës 1368
Shkodër 1278
Vlorë 1138
Korçë 1093
Elbasan 982
Berat 944
Lezhë 944
Gjirokastër 564
Kukës 489
Dibër 414

Shkruaj nje koment