Kostoja e jeteses ne Evrope mbetet ende e larte, ngadalesohet serish inflacioni

0
41

Indeksi i cmimeve te konsumit per 19 vendet qe perdoren monedhen euro u rrit 9.2% ne dhjetor krahasuar me nje vit me pare, ritmi me i ngadalte qe nga gushti, tha Agjencia e Statistikave te Bashkimit Evropian, Eurostat. Kroacia iu bashkua eurozones me 1 janar. Familjet dhe bizneset ne mbare Evropen jane rrenuar nga rritja e kostove te energjise qe kur Rusia nisi luften e saj ne Ukraine ne shkurt, e cila tronditi tregjet e naftes dhe gazit natyror dhe ka qene nxitesi kryesor i inflacionit. Shifrat e fundit tregojne se kriza energjitike mund te jete duke u zbutur tani per tani. Rritja e cmimit te energjise u ngadalesua ne 25.7% nga 34.9% ne nentor dhe 41.5% ne tetor.

Shkruaj nje koment