Kriza në Ukrainë, Macron optimist për zgjidhjen e situatës

0
17

Emmanuel Macron ka thënë gjatë një vizite në Kiev se ai beson se është “e mundur të çohen më tej negociatat” në lidhje me Rusinë dhe Ukrainën.

Duke u paraqitur së bashku me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy pas tre orë bisedimesh, presidenti francez shtoi se mendonte se “zgjidhje konkrete, praktike” ishin të mundshme për t’i dhënë fund krizës midis Rusisë dhe Perëndimit.

Më vonë, Macron u nis për në Berlin për të parë Olaf Scholz pas kthimit të kancelarit gjerman nga Uashingtoni, së bashku me presidentin polak Andrzej Duda.

Në një konferencë shtypi pas takimit me Zelenskyy, Macron tha se Putini i tha atij gjatë seancës së tyre më shumë se pesë orëshe të hënën se “ai nuk do të inicojë një përshkallëzim. Mendoj se është e rëndësishme”.

Vizita e Macron në Kiev erdhi një ditë pas takimit të tij të gjatë me Vladimir Putin, ndërsa përpjekjet diplomatike vazhdojnë të qetësojnë tensionet në ngecjen ushtarake midis Rusisë dhe Ukrainës.

Zelenskyy tha në konferencën e përbashkët për shtyp se ai do të mirëpriste hapat konkretë nga Putin për de-përshkallëzimin, duke shtuar se ai nuk “u beson fjalëve në përgjithësi”.

Ai i quajti bisedimet e tij me homologun e tij francez “shumë të frytshëm”, duke shtuar se ai priste një takim tjetër të të ashtuquajturit grupi i kontaktit të Normandisë, që përfshin Ukrainën, Rusinë, Francën dhe Gjermaninë “shumë shpejt”.

“Ne kemi një pikëpamje të përbashkët me presidentin Macron për kërcënimet dhe sfidat ndaj sigurisë së Ukrainës, të gjithë Evropës, të botës në përgjithësi”, tha Zelenskyy.

Ai tha se Franca po jepte 1.2 miliardë euro ndihmë financiare për Ukrainën dhe po ndihmonte në rivendosjen e infrastrukturës në lindjen e vendit të shkatërruar nga lufta.

Macron u përpoq të zbusë pritshmëritë.

“Le të mos jemi naivë,” tha ai. “Që nga fillimi i krizës, Franca nuk ka qenë e prirur të ekzagjerojë, por në të njëjtën kohë, nuk besoj se kjo krizë mund të zgjidhet në pak orë, përmes diskutimeve”.

Burimi: Euronews

Shkruaj nje koment