Kujtohen ne Gjirokaster te renet ne Luften e Gerhotit

0
129

Me rastin e 78 vjetorit te Luftes se Gerhotit ne Gjirokaster ,anetare te shoqates antikomuniste e te perndjekurve politike te Shqiperise e Ballit Kombetar jane mbledhue ne nje ceremoni perkujtimore per te renet ne luften kunder fashisteve italiane. Sipas Nebil Cikes dhe Muharrem Xhaferrit kjo eshte nje dite e shenuar dhe se ka ardhur koha qe shqiptaret te behen bashke per te miren e atdheut pa ngjyrime partiake. Ajo qe u ve re gjate dites se sotme eshte se ndryshe nga cdo vit tjeter ne ceremoni nuk kane mar pjese asnje prej perfaqesuesve nga pushteti lokal.
Ne vitin 1944 me dekret te presidentit te republikes martiret e Gerhotit u shpallen deshmor te atdheut e me kete rast u ndertua dhe kompleksi memorial i tij ne kete zone. Me 14 shtator 1943 rane ne lufte per clirimin e atdheut 37 luftetare nacionaliste te Ballit Kombetar me ne krye Hysni Lepenicen.

Shkruaj nje koment