Lamtumirë profesor Vaso Ristani !

Ndahet nga jeta profesori dhe intelektuali i njohur gjirokastrit Vaso Ristani.
Prof. Vaso Ristani, studioi gjuhë – letërsi franceze në Universitetin e Tiranës si dhe u specializua në disa vende të Bashkimit Europian me rezultate të shkëlqyera, duke u bërë një nga ekselentët kombëtarë.
Frëngjishtja e Vaso Ristanit kishte “petkun e saj fisnik”, duke u bërë e papërsëritshme për dhjetra e qindra nxënës e studente.
Vaso Ristani ishte një ndër themeluesit e Frankofonisë në Gjirokastër duke i dhënë qytetit dimensionin e merituar princëror dhe qytetërues.
Një prind shembullor dhe qytetar me vlera të rralla unike u nda sot nga jeta.
Familja dhe Gjirokastra humbi një nga njerezit e cmuar e të rrallë! Redaksia e jugunews.net i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerit.
Lamtumirë Vaso Ristani!

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment