Lufta e ashper Rusi- Ukraine

0
62

Sipas informacioneve të fundit, pesë humbjet më të shtrenjta ushtarake të presidentit rus Vladimir Putin gjatë pushtimit të Ukrainës i kushtuan këtij vendi një miliard dollarë.

Llogaritja e revistës prestigjioze amerikane “Forbes” tregoi se shkatërrimi i kryqëzorit Moskva, anije komanduese e flotës ruse të Detit të Zi me vlerë 750 milionë dollarë, e cila u mbyt në prill, ishte humbja më e dhimbshme dhe më e madhe e ushtrisë ruse.

Ukraina pretendoi se hodhi një raketë dhe fundosi anijen, ndërsa Rusia e mohoi këtë, duke theksuar se shkaku kryesor ishte një zjarr në anije i shkaktuar nga një karikator municioni që çoi në shkatërrimin e kryqëzorit.

Katër humbjet e tjera më të mëdha ruse janë 86 milionë dollarë në avionë, 75 milionë dollarë në anije sulmuese amfibe Saratov, 30 milionë dollarë në avionë Su-50SM dhe 34 milionë dollarë në avionë Su-40. Shuma totale tejkalon një miliard dollarë.

Revista “Forbes” llogarit gjithashtu se nga fillimi i luftës më 24 shkurt deri më 24 gusht, për saktësisht gjysmë viti konfliktesh ushtarake, Rusia humbi 12.142 pajisje me vlerë 16,56 miliardë dollarë. Shuma totale, siç tregohet, nuk përfshin raketat ruse.

Fakti që, në datën në të cilën Ukraina shënoi Ditën e Pavarësisë, ishte edhe gjysmëvjetori i konfliktit, nuk kishte asnjë pikë kthese të madhe në pritshmëri, pasi shumë besonin që nga fillimi i operacionit special ushtarak se pushtimi do të rezultonte. në një fitore të shpejtë ruse.

Megjithatë në javët e fundit, Ukraina ka përdorur armë të furnizuara nga Perëndimi, duke përfshirë sistemet e fuqishme të raketave artilerie shumë të lëvizshme amerikane HIMARS, për të nisur sulme të suksesshme ndaj objektivave ruse.

Ndërsa Ukraina po sheh njëfarë suksesi, Moska thuhet se po kryen rekrutim për të mbushur vrimat në radhët e saj dhe po ofron gjithashtu stimuj në para për ushtarët aktualë për t’i motivuar ata të luftojnë.

Gjenerali amerikan në pension Barry McCaffrey tha kohët e fundit se Putini “nuk e ka idenë” se si do të zhvillohet konflikti dhe se, sipas tij, situata ushtarake do të përkeqësohet me shpejtësi.

Ai gjithashtu deklaroi se ushtria e Putinit është plotësisht e bllokuar operacionalisht, ndërsa Rusia në tërësi “po tregon shenja tensioni serioz për shkak të humbjeve ushtarake në rritje dhe izolimit ekonomik”.

Ndryshe nga vlerësimi i McCaffrey, Kremlini vazhdon të shprehë besimin në aftësinë e tij për të pasur sukses në atë që Moska e quan një “operacion special ushtarak”.

Ministria e Punëve të Jashtme ruse, duke njoftuar të përditshmen, tha se qëllimet e vendit në Ukrainë do të arrihen.

“Vetëm kur të arrihen (qëllimet e Rusisë) do të jetë e mundur të garantohet paqja, stabiliteti dhe siguria në rajon”, thuhet në reagimet e MPJ-së ruse.

Nga ana tjetër, nuk është e qartë se cilat janë humbjet e pajisjeve ushtarake ukrainase në krahasim me ato ruse. Shërbimi Kërkimor i Kongresit tha në një raport në fund të qershorit se gjeneral brigade ukrainas Vladimir Karpenko vlerësoi se disa njësi të forcave të armatosura ukrainase kishin humbur deri në gjysmën e pajisjeve të tyre.

Shkruaj nje koment