Mbi 2000 raste të reja dhe 5 viktima nga Covid-19

0
112

Gjatë 24 orëve të fundit, Ministria e Shëndetësisë njofton se kanë rezultuar pozitivë me Covid-19 2156 qytetarë, nga 7067 testime të kryera në total. Pesë persona kanë humbur jetën nga Covid-19, konkretisht një qytetar nga Lushnja 54 vjeç, një qytetar nga Berati 70 vjeç, një qytetare nga Elbasani 73 vjeçe, një qytetar nga Vlora 78 vjeç, një qytetar nga Tirana 82 vjeç.

Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 976 në Tiranë, 149 në Shkodër, 96 në Durrës, 88 në Fier, 80 në Vlorë, 74 në Gjirokastër, 61 në Lushnje, 52 në Sarandë, 50 në Berat, 45 në Elbasan, 35 në Kurbin, 34 në Pogradec, 31 në Krujë, 30 në Lezhë, 24 në Patos, 23 në Kamëz, nga 21 qytetarë në Korçë, Kavajë, 19 në Dibër, 18 në Tepelenë, 16 në Kuçovë, nga 15 qytetarë në Vau i Dejës, Vorë, 14 në Mirditë, 13 në Gramsh, 11 në Skrapar, nga 10 qytetarë në Maliq, Mallakastër, Tropojë, 9 në Peqin, 8 në Kukës, nga 7 qytetarë në Malësi e Madhe, Divjakë, Devoll, nga 6 qytetarë në Dimal, Memaliaj, Himarë, nga 5 qytetarë në Shijak, Libohovë, Përmet, Librazhd, nga 4 qytetarë në Belsh, Selenicë, Has, nga 3 qytetarë në Delvinë, Konispol, Prrenjas, nga 2 qytetarë në Cerrik, Poliçan, Kolonjë, Këlcyrë, Dropull, Roskovec, Mat, Rrogozhinë, Pukë.

Statistika (25 Janar 2022)

Raste të reja ditore     2156

Të shëruar në 24 orë   1685

Të shtruar në spitale    123

Humbje jete në 24 orë     5

Testime ditore         7067

Testime totale       1,637,312

Raste pozitive         251,015

Raste të shëruara       224,193

Raste Aktive           23,505

Humbje jete             3,317

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë      10830

Fier         1945

Shkodër     1798

Elbasan     1548

Durrës       1469

Vlorë        1438

Gjirokastër   1261

Korçë        942

Lezhë        870

Berat         867

Kukës         290

Dibër         247

Shkruaj nje koment