Mbi 40 mijë viktima nga tërmeti tragjik, pritet përfundimi i operacioneve të shpëtim-kërkimit në Turqi4

0
73

Presidenca Turke e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) thotë se operacionet e kërkim-shpëtimit kanë përfunduar në shumicën e provincave gati dy javë pas tërmeteve shkatërruese të këtij muaji në Turqi dhe Siri, raporton Al Jazeera.

“Numri i të vdekurve për shkak të tërmeteve u rrit në 40,642 dhe puna e kërkimit dhe shpëtimit për njerëzit e ngecur nën rrënojat ka përfunduar në shumicën e provincave,” tha Yunis Sezar, kreu i AFAD, në një shtyp të shtunën.

“Ne besojmë se do t’i përfundojmë operacionet e kërkim-shpëtimit deri nesër mbrëma,” shtoi ai.

Një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Sirinë juglindore të Turqisë dhe Sirinë fqinje më 6 shkurt, duke vrarë më shumë se 45,000 njerëz dhe duke lënë më shumë se një milion njerëz të pastrehë së bashku me një kosto ekonomike që pritet të shkojë në miliarda dollarë.

“Jemi përballë ndoshta fatkeqësisë më të madhe që jemi përballur në histori. Dëmet nga tërmetet dhe pasgoditjet – që ishin më shumë se 5,700 – nuk u kufizuan vetëm në 11 provincat e prekura,” tha Sezar.

Në Siri, janë raportuar më shumë se 5,800 vdekje, kryesisht në veriperëndim. Shifra nuk ka ndryshuar për disa ditë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se rreth 26 milionë njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë kanë nevojë për ndihmë humanitare.

Shkruaj nje koment