Mosdeklarim i të hollave në Kakavijë/ Procedohet 49-vjeçari rezident në Greqi

0
105

Shërbimet e Policisë Kufitare, në bashkëpunim me specialistët e seksionit për hetimin e trafiqeve të paligjshme në Gjirokastër, përmes një njoftimi për media, kanë bërë të ditur se gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin e shtetasit B. Z. gjetën dhe sekuestruan 14.400 euro dhe 1 165 000 lekë, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar sipas përcaktimeve ligjore në fuqi.

Sipas Policisë së Shtetit, bazuar në analizën e riskut dhe në kontrollet me përzgjedhje, në dalje të RSH-së, kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, automjetin tip “Fiat”, me drejtues shtetasin B. Z..

Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin e shtetasit B. Z., shërbimet e Policisë Kufitare gjetën dhe sekuestruan 14.400 euro dhe 1 165 000 lekë, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar sipas përcaktimeve ligjore në fuqi.

 Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Gjirokastër referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin B. Z., 49 vjeç, rezident në Athinë, Greqi, për veprat penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale.

Po ashtu strukturat e Policisë së Gjirokastrës arrestuan në flagrancë shtetasin Th. K., 57-vjeç, rezident në Greqi, pasi kundërshtoi i punonjësit të policisë dhe është larguar me shpejtësi me motomjet duke rrezikuar jetën e punonjësve të Policisë, njëri prej të cilëve ka marrë dëmtime të lehta.

Shkruaj nje koment