Mund te shpetoni nga keto probleme vetem duke bere seks

0
132

Seksi eshte i shendetshem ne cdo lloj kuptimi! Perpos kenaqesise mendore dhe fizike,ky akt ka fuqine t’ju “sheroje” edhe shqetesime te tjera qe mund te keni.Cilat jane ato?
1:Dhimbja e kokes. Nje studim tregon se gjysma e njerezve qe vuanin nga migrena,pasi kishin kryer marredhenie kishin nje lehtesim te simptomave,ndersa 20%te tyre shfaqnin nje lehtesim te plote te dhimbjes se kokes.
2:Dhimbjet e periodave.Kryerja e marredhenieve mund te lehtesoje dhimbjet gjate ciklit.Gjate orgazmes,muskujt vaginale kontraktohen duke leshuar substanca natyrale qe trupi i prodhon per te lehtesuar dhimbjet.
3:Ftohja. Eshte treguar se marredheniet e rregullta seksuale kane ndikim ne rritjen e imunitetit,duke ndihmuar ne sherimin e griperave dhe te ftohtit.
4:Pagjumesia. Pas seksit,trupi leshon oksitocine,nje hormon qe ve trupin ne gjume.Femrat jane ato qe prodhojne me shume oksitocine.
5:Depresioni. Shume studime kane treguar se seksi ka ndikim shume pozitiv ne shendetin mendor. Kur kryejme marredhenie,trupi prodhon hormone lumturie,si okitocina dhe endorfina.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here