NASA nis me sukses misionin per ne Hene

0
146

Pas disa vonesave per shkak te problemeve teknike dhe kushteve te pafavorshme te motit,NASA sot,nisi misionin Artemis 1 ne Hene,si pararendes i misioneve ambicioze ne ekuipazh qe do te vijne ne vitet e ardhshme. Nisja e raketes SLS ,me e fuqishmja e ndertuar ndonjehere nga NASA,fillimisht ishte planifikuar per ne oren 01:04,megjithate NASA njoftoi se do te kete nje vonese. Me ne fund,rreth 40 minuta pas kohes se planifikuar,nisja ishte e sukseshme. Misioni pa pilot Artemis 1 eshte nje prove dhe nuk ka per qellim uljen e kapsules Orion,e cila eshte projektuar per te transportuar astronaute. Misioni do te zgjase rreth 25 dite dhe kapsula do te kthehet ne Toke me 11 Dhjetor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here