Ndahet nga jeta gazetari dhe moderatori i televizionit italian, Maurizio Costanzo

0
144

 

Maurizio Costanzo, gazetar, prezantues televiziv, autor dhe skenarist, është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare në Romë. Lajmin e hidhur e bëri të ditur zyra e tij e shtypit.

Maurizio Costanzo ishte një gjigant televiziv, dhe jo vetëm. Për disa vite ai ishte autori dhe prezantuesi më i rëndësishëm i televizionit italian.

Shfaqja e tij ‘Maurizio Costanzo’, për të paktën një dekadë, u konsiderua si salloni i medias për ekselentët, nga të famshmit dhe politikanët.

I lindur në Romë më 28 gusht 1938, Costanzo vendosi të braktisë studimet menjëherë pas shkollës së mesme për të ndjekur ëndrrën e tij të madhe: të bëhej gazetar.

Karriera e tij filloi në vitin 1956 si reporter për gazetën romake Paese Sera: ai ishte vetëm 18 vjeç. Pasi u transferua në Corriere Mercantile të Genovas, në vitin 1960 ai u bë kryeredaktor i së përjavshmes Grazia.

Debutimi i tij në radio daton në vitin 1963 si autor i programit ‘Songs and Clouds’, drejtuar nga Nunzio Filogamo.

Falë një personaliteti të fortë dhe një krijimtarie jo të zakonshme, Costanzo filloi një ngjitje të shpejtë drejt suksesit në ato vite, duke arritur gjithashtu të vendosej si autor muzikor: së bashku me dramaturgun Ghigo De Chiara dhe Ennio Morricon, shkroi një nga këngët simbolike të viteve të gjashtëdhjetave tona, ‘Se telefonimi’, e sjellë në sukses nga Mina.

Në vitin 1970 ai drejtoi programin radiofonik ‘Mirëdita’ me sukses të madh, duke inauguruar një fazë vendimtare në karrierën e tij.

Tetorin e kaluar ai kishte folur për gjendjen e tij shëndetësore, në një video, për të justifikuar faktin se transmetimi i tij, i cili kishte rifilluar rregullisht në orët e vona të mbrëmjes në Canale 5, nuk do të ishte regjistruar për shkak të një sëmundjeje, pas së cilës, megjithatë, ai i kishte qetësuar ata që e dëgjonin për gjendjen e tij shëndetësore.

Në fund të vitit të kaluar, në një intervistë dhënë për suplementin Corriere della Sera deklaroi: “ Shpresoj të kujtohem si një person i mirë që bëri një program që zgjati dyzet vjet”. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here