Ndahet nga jeta Jacques Chirac, ish presidenti i Frances

0
55

Ish Presidenti Zhak Chirac vdiq të enjten, 26 shtator, njoftoi familja e tij  per AFP.

Ishte një nga imazhet e Republikës së Pestë. Zhak Chirac, ish Presidenti i Republikës, vdiq të enjten, 26 shtator në moshën 86 vjeç. Ishte familja e tij që e njoftoi  në mëngjes për AFP “, ai vdiq në mesin e familjes së tij. “Në paqe”-tha dhëndri i tij Frédéric Salat-Baroux.

Ai u be pjese e qeverise kur ishte vetëm 37 vjeç. Pas dy dështimeve në zgjedhjet presidenciale në 1995, ai mundi të zgjidhet President i Republikës dhe u rizgjodh në 2002. Por, përtej karrierës së tij politike, Zhak Chirac u imponoi francezëve  stilin e tij, i qetë, ne krah me bashkeshorten Bernadette Chirac. Fitoi respektin e tyre per reformat e tij, të tilla si heqja e shërbimit të detyrueshëm ushtarak, apo rregullimin e sistemit të pensioneve. Por Zhak Chirac shpesh u gjend edhe ne titujt e gazetave me gabimet e tij politike dhe disa çështje gjyqësore.

Një rrugë politike e mbushur me kurthe

Nga bashkia e qytetit të Sainte-Féréole, në Corrèze, deri në Pallatin Elysée dhe Sallën e Bashkise së Parisit,  është pak të thuhet se ngjitja e Zhak Chirac në majë të shtetit kaloi permes grackave.

Karriera politike e Zhak Chirac filloi në vitin 1962. Pasi u diplomua në ENA tre vjet më vone ai iu bashkua qeverisë. Ai ishte përgjegjës për punesimin në Sekretariatin e Përgjithshëm të Qeverisë. Pastaj në qeverinë e Georges Pompidou. Ky i fundit vlerësoi shume energjinë e këtij të diplomuari të ri, dhe e mbiquajti “buldozeri im”. Në vitin 1967, kandidon  ne  Corrèze, nga është dhe familja e tij, për zgjedhjet legjislative.

Një fitore e fortë, e cila lejon Zhak Chirac të hyjë në Asamblenë Kombëtare vetëm për dy muaj. Për profilin e Correzianit të zgjedhur bie ne sy, dhe si nje deputet i ri emërohet shpejt nga Georges Pompidou, Sekretari i Shtetit për problemet e punësimit, kur ishte 37 vjet. Me cigaren në cep të gojës, në një stil rastësor që tregon që Zhak Chirac hyn në jetën politike të Parisit, për të mos e lënë atë për shumë vite.

Por nuk duhet t’i besojmë paraqitjeve. Stili i tij i bute nuk i përmbahet ambicies së Zhak Chirac. Sekretari i ri i Shtetit dëshiron të shkojë larg, shumë larg. Ai u ngrit në radhët e pushtetit me shpejtësi të madhe.Së pari si Sekretar i Shtetit për Punësim nën Gjeneral de Gaulle në vitin 1967, ai u bë nga ana e tij Ministri i Bujqësisë, pastaj Ministri i Brendshëm nën George Pompidou , para se të binte Matignon në 1974.

Në vetëm shtatë vjet, ai kaloi nga një pozicion i Sekretarit të Shtetit në Kryeministër. Një ngjitje që ngjall admirim, por jo sa duhet për Chirac ambicioz, i cili nuk synon asgjë më pak se Elysee(President). Për t’u bërë President, ai themeloi në 1976 një parti në imazhin e tij, RPR. Në 1977, Zhak Chirac u bë kryetar i Bashkise se Parisit. Një pozicion që e lejon atë të shkëlqejë ndërkombëtarisht. Objektivi: 1981, dhe zgjedhjet presidenciale.

Një dështim i parë në zgjedhjet presidenciale

Kryetari i Parisit po bën fushatë, dhe për këtë arsye paraqitet për herë të parë në zgjedhjet presidenciale. Megjithë entuziazmin e aktivistëve të mbledhur në Parc des Princes, është një dështim. Ai është eleminuar në raundin e parë. E majta dhe François Mitterrand vijnë në pushtet.

Por Zhak Chirac nuk mund të mposhtet, dhe tashmë po përgatitet për hakmarrjen e tij, të planifikuar për zgjedhjet e vitit 1988. Në krye të partisë kryesore të opozitës, RPR, ai forcon popullaritetin e tij. Në zgjedhjet legjislative të vitit 1986, e majta humbet shumicën, dhe François Mitterrand duhet të zgjidhë bashkëjetesën si Prsident i majte me nje kryeminister te qendres se djathte si Zhak Chirac. Dy vjet të me vone ishin zgjedhjet Presidenciale nje vend i lakmueshëm per Chirac. Por në vitin 1988, Zhak Chirac mundet, në raundin e dytë këtë herë, përsëri nga François Mitterrand.

Kafshë politike e ashpër

François Mitterrand është rizgjedhur. Një dështim i dytë për Jacques Chirac dhe fillimi i një vendkalimi të shkretëtirës që do të zgjasë 5 vjet. Ai madje tërhiqet nga politika. U fol se ishte në depresion. Ai është braktisur veçanërisht nga një pjesë e kampit të tij, i cili nuk beson më në të.

Por Zhak Chirac është një kafshë e egër politike. Ai arrin të mbajë kreun e RPR, dhe fiton legjislacionin 1993 që lejon të drejtën për t’u rikthyer në kete pune. Me Edouard Balladur, pakti nënshkruhet: për ju Matignon, për mua zgjedhjet presidenciale të 1995. Tradhtia do të jetë gjithnjë e më e hidhur; Më në fund shfaqet Edouard Balladur, miku 30-vjeçar. Zhak Chirac fillon përsëri një fushatë, dhe duket se ka gjetur formulën që do ta bëjë atë të fitojë.

Jacques Chirac et François Mitterrand sur le perron de l'Élysée.

Jacques Chirac dhe François Mitterrand

Në mbrëmjen e 7 majit 1995, eshte nata e shenjtërimit te tij: pas 3 përpjekjeve, Zhak Chirac më në fund bëhet President. Por, qeveria e Alain Juppé ndermori reforma te rendesishme por jopopullore. Pensionet, duke ngrirë pagën e zyrtarit dhe Franca është në rrugë, ne protesta. Zhak Chirac vendos për shpërndarjen e Kuvendit. Gabim monumental: e majta fiton zgjedhjet legjislative dhe ndodh një bashkëjetesë e re: Lionel Jsospin është kryeministër deri në zgjedhjet presidenciale të 2002.

21 prill, bubullimë: Zhak Chirac e gjen veten në befasi të përgjithshme kundër Jean-Marie Le Pen. Lionel Jospin, kandidat socialist, është mundur në raundin e parë. Mallkimi i Matignonit goditi përsëri.

11 Mars 2007,  Chirac është një President në fund të mbretërimit dhe i dobësuar, i cili adresohet për një nga heret e fundit te Francezët. Në mëngjesin e 16 majit 2007, Zhak Chirac, 74 vjeç, i jep karrigen e tij Nicolas Sarkozy, fundi i 45 viteve të jetës politike, një nga më të gjatë në Republikën e Pestë.

Që nga mbarimi i mandatit, Zhak Chirac u be gjithgje e me shume i terhequr nga jeta publike dhe shëndeti i tij u përkeqësua gradualisht deri sa sot mbylli syte pergjithmone.

Shkruaj nje koment