Në Austri fitojnë të djathtët e Kurz, vjen urimi nga ish kryediplomati shqiptar

0
52

Ish deputeti i Qarkut te Gjirokastres Prof.Dr Tritan Shehu ka pershendetur fitoren e Partise Popullore te Sebastian Kurz ne zgjedhjet e sotme parlamentare te zhvilluara ne Austri.

Zoti Shehu permes nje statusi pershendetes ne rrjetin social FCB zoti Shehu shprehet se vota e sotme ishte shume e rendesishme per Austrine, si dhe nje rikonfirmim i qarte i dominimit ne rritje te Qendres se Djathte ne Europe e renies ne vazhdim te populizmit.
Ne fund ish kryediplomati shqiptar i shpreh urimet partise moter te PD dhe kancelarit te ardhshem austriak Sebastian Kurz.

Statusi i plote ne FCB i zotit Shehu. 

Populloret e Austrise se Kurz, qender e djathte e antare shume te rendesishem te Partise Popullore Europiane, arrijne sot nje fitore te madhe ne zgjedhjet politike te atyshme.
Partia e pare me 37,2% te votave, duke pasur keshtu rrugen te hapur per udheheqes ne koalicionin qeverises e Kurz drejt arritjes perseri te postit te Kryeministrit.
Fpoe, ekstrem e populiste bijen ndjeshem.
Pa asnje dyshim vota e sotme ishte shume e rendesishme per Austrine, si dhe nje rikonfirmim i qarte i dominimit ne rritje te Qendres se Djathte ne Europe e renies ne vazhdim te populizmit.
Urimet me te mira kesaj partie si moter te PD dhe mikut tone Z.Kurz.

Shkruaj nje koment