Nga Agim Ymeri/ Trekendeshi i vdekjes

0
375

Keshtu u quajt zona mes tre komunave ne provincen e Napolit, ne nje studim epidemiologjik rajonal te vitit 2004, e me pas ne studimin e OBSH-se.

Disa nga rezultatet e tmerrshme te bizneseve eco-mafioze te Camorra-s ne kete zone, jane:
Incidenca me e larte e kancereve te melcise, fshikezes dhe sistemit nervor qendror, ne krahasim me pjeset e tjera te Italise dhe Europes.
Rastet e frikshme te leukemise, ne mosha te mitura.
Defekte ne lindje dhe vdekje para lindjes.
Nivel i larte i dioksines ne prodhimet e qumshtit, ka bere qe shume vende ta bllokojne tregtimin e produkteve nga kjo zone me bukuri te rralla natyrore.
Po ashtu, prodhimet bujqesore te kesaj zone, kane tashme damken komerciale te prodhimeve te helmuara.
Sa garanci ke ne Shqiperi, me ate nivel korruptimi te zyrtareve dhe drejtesise, qe zona te tana te mos shnderrohen ne varreza per se gjalli?

Kjo babezi nuk lahet as me sapunin e Braces, as me pellitjet e Shalsit, as me paciperine e Liderit Suprem, por as me militantizmin e verber per interesa te momentit te mbeshtetesve te sektit mavi!
Helmi mbetet helm, ne cfaredo ngjyre partiake te serviret!

Photo de Agim Ymeri.
Photo de Agim Ymeri.
Photo de Agim Ymeri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here