Ngjarja e rёndё nё teksas,vriten nё mёnyrё makabёr 14 nxёnёs dhe njё mёsues

0
469

 14 nxënës shkolle dhe një mësues janë vrarë nga të shtënat në një shkollë fillore nё  Teksas.

 Sipas  autoriteteve  një person i armatosur 18-vjeçar hapi zjarr në shkollën fillore Robb në Uvalde,  qё ёshtё një komunitet i vogël rreth 80 km ose  (50 milje) në perëndim të San Antonio.

 Personi qё shkaktoi masakrёn ishte I  armatosur ,u vra [as disa minutash nga oficerët e policisë që u përgjigjën në vendngjarje. Guvernstori Greg Abbott duke folur për mediat tha :

Autori ishte … një 18-vjeçar që banonte në Uvalde. Mendohet se ai ka braktisur automjetin e tij dhe ka hyrë në shkollën fillore Robb në Uvalde me një pistoletë dhe mund të ketë pasur edhe një pushkë, por kjo ende nuk është konfirmuar.

Dhuna me armë ka qenë një problem në të gjithë SHBA për dekada dhe në vitin 2020 SHBA raportoi 19,350 vrasje me armë zjarri, gati 35 për qind më shumë krahasuar me vitin 2019.

Mё e cuditshme koma ёshte se janё shumё tё pёrhapura rastet e dhunёs nё shkolla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here