“Një ciklon në fillim të gushtit”, pas të nxehtit përvëlues, Ballkani goditet nga moti i keq

0
168

Pas të nxehtit përvëlues na pret një mot i keq me shtrëngata dhe stuhi. Sipas Lorenzo Tedici, meteorolog i faqes së internetit www.iLMeteo.it, tre ditë pritet të sjellin stuhi të forta, erë dhe mot të ftohtë.

Ai njofton rënie të temperaturave me të paktën 10 gradë dhe stuhi të forta shiu.

“Një ciklon në fillim të gushtit – thotë ai – është një risi për klimatologjinë italiane”. Sot do të kemi reshjet e para herë pas here intensive në Liguria di Levante, Alta Toscana dhe Triveneto; në veçanti, në mbrëmje ata mund të ishin gjithashtu të dhunshëm midis Veneto dhe Friuli Venezia Giulia. Por dita më e keqe do të jetë e premtja e 4 gushtit kur presioni minimal i ulët, syri i stuhisë, do të ketë lëvizur mbi rajonet qendrore: nga ky pozicion do të favorizojë fenomene intensive në të gjithë Qendër-Veri”, thotë ai.

Sipas Tedicit kjo rrymë e ftohtë pritet të godasë edhe rajonin e Ballkanit

Shkruaj nje koment