Një gjirokastrite zv. presidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore

0
81

Shqiptarja e parë eurodeputete Arba Kokalari me origjine nga Gjirokastra, zgjidhet zëvendëspresidente e Parlamentit Europian për Partitë Popullore.

Këtë lajm të rëndësishëm, ajo e ka bërë publik në profilin e saj në rrjetet sociale, ku njofton se do të jetë gjithashtu raportuesja përgjegjëse që do të udhëheqë punën e BE-së për Stambollin”, ka shkruar në Facebook. Arba Kokalari, 32 vjeçe nën programin e partisë “Moderata” arriti të hynte në PE, duke u bërë e para shqiptare që ulet në këtë parlament.

Ajo ka lindur në Tiranë më 27 nëntor 1986 nga prinder gjirokastrite, më pas bashkë me prindërit, motrën dhe vëllain emigruan drejt Suedisë.

Arba është mbesa e Musine Kokalarit, disidentes jeta e të cilës u shkatërrua nga sistemi komunist.

Shkruaj nje koment