Nje nga vullkanet me aktive te Amerikes Qendrore shperthen serish

0
130

Vullkani Fuego i Guatemales shpertheu te djelen, duke leshuar nje shtellunge te madhe hiri dhe tymi ne ajer. Vullkani eshte i vendosur ne qytetin turistik te Antigua-s dhe eshte nje nga vullkanet me aktive te rajonit. Vullkani shperthen serish pas 4 viteve i fjetur. Shperthimi tjeter ishte ne qershor 2018, pothuajse 200 njerez u varrosen nga hiri vullkanik dhe balta gjate shperthimit te dhunshem te Fuego.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here