OBSH: Omicron është identifikuar 89 shtete, shumë pyetje pa përgjigje

0
20

Varianti Omicron i COVID-19 është zbuluar në 89 vende dhe po përhapet me shpejtësi edhe në vende me nivele të larta imuniteti të popullsisë, tha të shtunën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Rastet e Omicron dyfishohen çdo 1.5 deri në 3 ditë në vendet me transmetim në komunitet të variantit – që do të thotë, nuk transmetohen vetëm nga njerëz që janë infektuar jashtë vendit, tha OBSH.

“Përparësia e konsiderueshme e rritjes” e Omicron ndaj variantit Delta do të thotë se së shpejti ka të ngjarë të kapërcejë Deltën si variantin dominues në ato vende, tha agjencia e shëndetësisë e KB.

Mbetet e paqartë nëse rritja e shpejtë e rasteve të Omicron është për shkak se varianti shmang imunitetin ekzistues, është në thelb më i transmetueshëm se variantet e mëparshme, ose një kombinim i të dyjave.

Pyetje të tjera kryesore rreth Omicron mbeten pa përgjigje, duke përfshirë sa efektive mund të jetë secila prej vaksinave ekzistuese kundër COVID-19 kundër tij.

Kombet në të gjithë Evropën po lëvizin për të rivendosur masa më të ashpra për të frenuar një valë të re infeksionesh të nxitura nga Omicron, duke shkaktuar thirrje për protesta nga Parisi në Barcelonë.

Ndërsa numri i rasteve u përshkallëzua, Franca dhe Austria shtrënguan kufizimet e udhëtimit, ndërsa Parisi anuloi fishekzjarrët e Vitit të Ri.

Vende të tjera që kanë vendosur masa të reja për shkak të Omicron përfshijnë Danimarkën, e cila mbylli vendet publike si teatrot dhe sallat e koncerteve, dhe Irlandën, ku baret dhe baret mund të punojnë vetëm deri në orën 20:00. OBSH e etiketoi për herë të parë Omicron një variant shqetësimi më 26 nëntor.

Shkruaj nje koment