Papa Françesku ndan mesazhin e Krishtlindjeve

0
135

Femijet e “gllaberuar” nga lufta, kjo eshte dhimbja e Papes ne kete prag Krishtlindjesh. “Edhe kete Krishtlindje, nje njerezim i pangopur nga parate, fuqia dhe kenaqesia nuk ben vend, sic ishte per Jezusin, per te vegjlit, per kaq shume femije te palindur, te varfer, te harruar. Une mendoj mbi te gjitha per femijet e gllaberuar nga lufterat, varferia dhe padrejtesia. Por Jezusi, ai vjen pikerisht atje, nje femije ne grazhdin e mbeturinave dhe te refuzimit. Ne te, femija i Betlehemit, ka cdo femije. Dhe ka nje ftese per te pare jeten, politiken dhe historine me sy i femijeve. Sigurisht nuk eshte e lehte te leme ngrohtesine e ngrohte te botes per te perqafuar bukurine e zhveshur te shpelles se Betlehemit, por le te kujtojme se nuk jane vertet Krishtlindje, paralajmeron Papa, pa te varferit. Pa to ne festojme Krishtlindjen, por jo ate te Jezusit. Vellezer, motra, ne Krishtlindje Zoti eshte i varfer:bamiresia u rilind! Te mos e leme te kaloje kjo Krishtlindje, pa bere dicka te mire”, tha Papa.

Shkruaj nje koment