Putin dhe Zelenskyy, të dy të ftuar në takimin e G20-ës

0
82
Russian President Vladimir Putin attends an interview with NBC's journalist Megyn Kelly in Kaliningrad, Russia March 2, 2018. Picture taken March 2, 2018. Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. - RC1242BB4A70

Presidenti i Indonezisë mund të ketë organizuar takimin e parë të mundshëm midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe atij rus, Vladimir Putin që nga fillimi i luftës.

Indonezia aktualisht kryeson grupin e 20 (G20) ekonomitë kryesore dhe presidenti i saj Joko Widodo ka ftuar Zelenskyy dhe Putin në samitin e liderëve në nëntor.

Ai ishte përballur me presionin nga vendet perëndimore – përfshirë Britaninë e Madhe – për të përjashtuar liderin rus, por tha se donte të “bashkonte” G20.

Jokowi, siç njihet zakonisht presidenti indonezian, foli së fundmi me Zelenskyy dhe hodhi poshtë një kërkesë për armë për Ukrainën, ndërsa politika e jashtme e vendit të Azisë Juglindore përpiqet të ruajë neutralitetin strategjik.

Shkruaj nje koment